Z histórie vianočných piesní

  1. Home
  2. /
  3. Hudba
  4. /
  5. Z histórie vianočných piesní

Z histórie vianočných piesní

Posted in : Hudba on by : Lucky Comments: 1821

Ani sa nenazdáme, už ich tu máme…najkrajšie sviatky roka – Vianoce. Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc je kapor, zemiakový šalát, darčeky, stromček, medovníky, či iné dobroty. Čaro Vianoc však umocňujú koledy. V tomto článku sa pozrieme trochu do histórie vianočných piesní. A možno sa dozviete čosi zaujímavé.

Samotné vianočné koledy majú pôvod v Rímskej ríši. Používali sa ako oslavné piesne, hlavne pri príchode nového roka. V Slovanskej kultúre sa koledy považujú ako ľudové piesne spievané pri rôznych cirkevných slávnostiach, hlavne na Vianoce. Najznámejšou koledou Vianoc je Tichá noc. Táto koleda vznikla vlastne náhodou. Pieseň Tichá noc, svätá noc sa prvýkrát spievala v roku 1818. Deň pred Vianocami v mestečku Oberndorf v Rakúsku kontroloval mladý organista Franz Xaver Gruber funkčnosť organu.

Zistil, že organ je nefunkčný, pretože myši prehrýzli mechy organu. Oprava samotného organu by trvala týždne. Polnočnú vianočnú omšu bez hudby si nikto nedokázal predstaviť. Mladý duchovný Joseph Mohr si spomenul, že dávnejšie napísal vianočnú báseň. Požiadal Franza, aby zložil k básni hudbu. Jedinou podmienkou bolo, aby bola melódia jednoduchá a aby sa dala zahrať na gitare. Franz sa pustil do písania. Bol mrazivý večer, deň pred Vianocami, Franz Gruber práve dokončil hudbu. Tichá noc bola na svete. Na polnočnej omši 24. 12. 1818 v kostole svätého Mikuláša v Oberndorfe sa premiérovo spievala Tichá noc. V dobe bez internetu a youtube sa pieseň ťažko rozširovala do sveta, no predsa len sa dostala za hranice Rakúska. Do kostola pricestoval opravár, aby organ opravil. Keď bol organ opravený, tak Franz Gruber mu zahral pieseň, ktorú zložil – Tichú noc. Opravárovi sa pieseň veľmi páčila, tak vždy keď ladil organ, tak ju hral. Pieseň sa postupne dostala do kostolov po celom Tirolsku, na vianočné trhy, do domácností, na kráľovský dvor, do celého Rakúska, Uhorska, jednoducho povedané do celého sveta.

Vedeli ste?

Aj keď má Gangam style na youtube pod videoklipom najvyššie číslo, tak Tichá noc je bezkonkurenčne najznámejšia pieseň na svete. Istý rakúsky obchodník začal zbierať rôzne verzie tejto skladby. Pieseň je naspievaná v 300 jazykoch a v 650 verziách. Kostol sv. Mikuláša, kde prvýkrát zazneli slová Stille Nacht, heillige Nacht sa pri záplavách zrútil. Na rovnakom mieste je dnes postavená kaplnka, ktorá sa stala magnetom turistov z celého sveta. Autor textu Joseph Mohr zomrel vo veku 56 rokov na zápal pľúc. Franz Gruber sa hudbe naďalej venoval a zložil ďalšie vianočné koledy, no ich popularita nie je taká vysoká.

Tichá noc v rôznych jazykoch

nemecky: Stille Nacht, heilige Nacht
francúzsky: Douce nuit, sainte nuit
španielsky: Noche de paz, noche de luz
anglicky: Silent night, holy night
japonsky: 静かな夜聖なる夜 [ čítaj Šizukeki majonaka maki no misora ]
fínsky: Jouluyö, jouluyö
kreolsky: an silans lannwit lannwit apa pou Bondye

Adeste Fideles

Spomínate si na to, keď vo filme „Sám doma 2“ bol Kevin pod strechou divadla, hlavu mal strčenú medzi dvomi reflektormi osvetľujúcimi orchester hrajúci práve nádhernú melódiu koledy Adeste Fideles? Týmto krásnym dielom sa môže pýšiť učiteľ hudby Angličan John Francis Wade, ktorý približne v roku 1743 predstavil ľudom túto pieseň. Najstarší známy a pozostalý rukopis, bol zverejnený asi v roku 1760. Ako ste si všimli z názvu vyplýva, že text piesne je latinský. Zaujímavosťou je, že pieseň bola preložená do rôznych svetových jazykov, no v kostoloch sa stále spieva po latinsky. Tak naše babičky spievajú v kostole nejaký text zo spevníku a nemajú ani tušenie o čom ten text je. Keďže veľa ľudí po latinsky nerozumie, tak do melódie vkladajú umelci rôzne vymyslené texty. Len v Českej Republike sa spievajú štyri verzie textov. No podľa mňa je najkrajší originálny text v podaní fenomenálneho operného speváka Andrea Bocelliho.

Vedeli ste?

Vedeli ste, že viac ako polovica americkej populácie spieva vianočné koledy aj svojim domácim maznáčikom? Okrem toho im dávajú aj špeciálne vianočné darčeky. Britský parlament na podnet Olivera Cromwella vydal nariadenie o zákaze spievania vianočných kolied, ktoré trvalo od roku 1649 až po rok 1660. Asi preto, že ľudia spievali vtedy falošne. Najobľúbenejšia vianočná pieseň je koleda s názvom „White Christmas“ od speváka Binga Crosbyho. Určite poznáte ten pocit, keď na vás v televízii vyskakujú vianočné reklamy už hneď po helloweenských reklamách. Práve preto sa medzi vianočnými koledami nachádza aj tá najviac „otrepaná“ koleda. Je to pieseň „All I want for christmas“ od speváčky Mariah Carey. Tvorcovia reklamy dokážu túto pieseň strčiť asi do každej reklamy. Titul najpredávanejšia vianočná koleda si drží pieseň „Do they know It’s Christmas“, ktorú v roku 1984 napísal sir Bob Geldof. Pieseň sa stala slávnou, pretože je symbolom boja proti hladu v Etiópií. Každoročne vychádza remake tejto koledy, na ktorom sa podieľajú viacerí speváci a slávny svetoví hudobníci ako napríklad Bono Vox, Phil Collins, Chris Martin alebo Ellie Goulding.

Pred Vianocami sa na nás valí množstvo vianočných piesní z obchodov, z kaviarní alebo z vianočných trhov. Možno ste si všimli, že pod vplyvom amerikanizácie sú tradičné vianočné piesne vytláčané modernými. Je už tradíciou, že tesne pred Vianocami sa objaví nová americká vianočná pieseň, najlepšie remake nejakej tradičnej. Veď prečo nie, keď napríklad George Michael po vydaní piesne „Last Christmas“ zarába každoročne milióny dolárov, len z remakov.

Naše malé konzervatívne ČeskoSlovensko má trochu viac cit na tie tradičné československé koledy. Každoročne sa v našich domácnostiach rozoznejú melódie známej piesne od Karla Gotta, v ktorej autor textu hľadá domov pre vtáčika. Táto pieseň nie je ani vianočná koleda, ale každý rok dávajú v telke Popolušku práve na Vianoce, tak všetci si k piesni priradia vianočné obdobie.

Vianočné piesne sú neoddeliteľným symbolom najkrajších sviatkov roka, každý z nás ich má rád. Niekto ich má rád klasické, niekto moderné, niekto v elektro remake verzii, niekto v metalovej verzii, ale vždy si nejakú vianočnú skladbu pustíme.

Zastavme sa počas Vianoc, odhoďme všetky problémy za hlavu, pustime si pieseň, ktorú máme radi a prežime sviatky bez stresu. Šťastné a veselé

1 821 thoughts on Z histórie vianočných piesní